Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Alköy

Daralt
X
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Alköy

Alköy, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür. Al adını köyde bulunan al renkli Kilise'den almıştır. Ardahan iline 87 km, Posof ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köyün tarihi çok eskilere dayanır. Şimdiki köyü oluşturan aileler, rivayete göre cesaretli iki arkadaş, ağaçlara işaret koya koya şimdi köyde bulunan Al kilisenin yanına gelirler. Oradaki kaynak suyunu beğenirler ve bu durumu etrafa bildirirler. Zamanla 27 sülale buraya gelerek köyün oluşmasını sağlar. Bu sülalelerin 15'i Ahıska'dan, 4'ü Posof'a bağlı ilçe merkezi ve köylerinden, 3'ü Artvin-Şavşat'tan, 2'si Gürcistan'ın Batum şehrinden, geri kalan 3'ü ise biri Ardahan merkeze bağlı Değirmenköy'den, biri Acara'dan, biri de Erzurum-Pasinler'den gelerek köyü oluşturmuşlar.

Köyün yöresel yemekleri khinkal, bişi, katmer, punturuş, peynir eritmesi, hasuta, yoğurt çorbası, kelocoş, puşruk çorbası, mısır ekmeği, kuymak vs. Köy halkı yazın yaylalara çıkarak 3 ay boyunca orada kalırlar. Köyde okuma-yazma oranı %100'e yakındır. Köyde bugün ve geçmişte de pek çok şair, yazar, sanatçı ve aşıklar yetişmiştir. Kafkas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat'ı Bölümü Başkanı Yard.Doç.Dr.Gencer Elkılıç, yine bu bölümde Öğretim Görevlisi olan T. Özgür Güngör bu köydendir. Kars Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanı Ayhan Mert, Gazeteci İsmail Çakır ile Bursa İnegöl'de yayın yapan Genç Gazete Spor Müdürü Önder Duran ve Öğretim Görevlisi Öztürk Öden köyde yetişmiş tanınmış simalardandır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 - 211
    2000 - 288
    1997 - 298

Köyde muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
    2004 - Onur ELKILIÇ
    1999 - Efsel ÖDEN
    1994 - Cahit SUOĞLU
    1989 - Aydemir YILDIZ
    1984 - Kazım COŞKUN

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yolda asfalt yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bol bol yeşil arazi ve orman vardır. Acı suyu ile ünlüdür. Bu su böbreklerdeki taşa ve mide-bağırsaklara çok yararlıdır.

Alköy.jpg
Lütfen bekleyin...
X